Akademia Górniczo-Hutnicza, reprezentowana przez Rektora prof. Jerzego Lisa, w pełni popiera Zalecenie Komisji Europejskiej 2005/251/WE w sprawie Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych (zwane dalej Kartą i Kodeksem). Wytyczne Karty oraz Kodeksu istotnie sprzyjają większej otwartości i transparentności rynku europejskiego.
Zasady Karty i Kodeksu zgodne są ze strategią Akademii Górniczo-Hutniczej, zmierzającą do zwiększenia atrakcyjności, podniesienia jakości badań, innowacyjności uczelni oraz zapewnienia warunków do rozwoju osobistego naukowców i innych pracowników. Realizacja strategii uczelni ma na celu właściwy dobór, rekrutację oraz kontynuację zatrudnienia naukowców legitymujących się znaczącym dorobkiem naukowym, kreatywnymi pomysłami na realizację innowacyjnych badań, jak również z potencjałem rozwoju nowej tematyki badawczej.
Uznając wartość Karty i Kodeksu, Akademia Górniczo-Hutnicza dobrowolnie deklaruje zobowiązanie do stosowania ich zasad. Akademia Górniczo-Hutnicza zobowiązuje się do wdrożenia tych zasad w polityce kadrowej oraz do podnoszenia świadomości wśród nauczycieli akademickich i pozostałych pracowników.
Poprzez wdrożenie Karty i Kodeksu Akademia Górniczo-Hutnicza zamierza zaoferować naukowcom przyjazne środowisko pracy i zwiększyć ich mobilność w Europejskiej Przestrzeni Badawczej, a tym samym włączyć uczelnię do sieci podmiotów koncentrujących się na poprawie warunków rozwoju nauki i badań.
W celu opracowania planu działań w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi na rzecz naukowców powołany został Zespół ds. wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych w AGH. W skład Zespołu weszli przedstawiciele wszystkich wydziałów.
Jednym z elementów wdrożenia ww. dokumentów było przeprowadzenie anonimowej ankiety skierowanej do wszystkich naukowców AGH: pracowników naukowych, naukowo-dydaktycznych oraz doktorantów. Ankieta badała opinię naukowców o zgodności przepisów i działań AGH z zapisami Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych. Proces ankietyzacji odbył się wiosną 2023 r. Udzielone odpowiedzi stanowiły wytyczne do opracowania planu działań w zakresie wdrożenia zasad Karty i Kodeksu w AGH, zwanego Strategią HR4R AGH (Plan działań w zakresie wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie).
Równolegle przeprowadzona została analiza ogólnokrajowych i wewnętrznych regulacji prawnych oraz procedur i praktyk stosowanych w uczelni w zakresie realizacji zapisów Karty i Kodeksu. Do przeprowadzenia analizy wykorzystano standardową tabelę analizy wewnętrznej udostępnioną przez KE. Analiza dokumentacji i działań AGH pozwoliła na identyfikację aspektów, które wymagały podjęcia przez uczelnię przede wszystkim działań doskonalących.
Na mocy Zarządzenia Rektora nr 15/2024 z 1 marca 2024 r. Rektor AGH zarządził wprowadzenie planu działań w zakresie wdrożenia Strategii HR4R AGH (plik do pobrania; wersja uzupełniona, tekst ujednolicony – marzec 2024).